Lütfen Bekleyiniz

İlksen Baysaling Zırh ve Aksesuar Tasarımcısı - İstanbul

"Zırh ve ejderhalarla çıkılan bir yolculuktayım"

İlksen Baysaling Zırh ve Aksesuar Tasarımcısı - İstanbul

Ben Kimim?

Zırhların içinde yaşayan bir fotoğrafçı, müzeci, arşivci, kitap bağımlısı, soğuk gözüken ama tanıyınca sevilebilen, boş duramayan zaman yolcusu.. Kendimi genellikle bu kelimelerle tanıtırım. Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf-Video Bölümü’nde Lisans ve Müzecilik Yüksek Lisans eğitimlerinin ardından en sevdiğim çalışma tarzı olan proje bazlı işlerde çalıştım. Ressam Ömer Uluç’un “Heves Kuşu Durmaz Döner” adlı kitabı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde “Encümen Arşivi Negatiflerinin Konservasyonu” ve halen sürmekte olan “Küçükyalı ArkeoPark” projeleri bunlardan birkaçı. 

Tüm bu projeler sürerken hayatımın benimle özdeşleşen değişmez unsuru ise son 15 yıldır üzerinde çalıştığım zırh örgü (chainmail) tekniği ve bu yolda halen geliştirmekte olduğum “XN” markası oldu. Aynı anda birden fazla konuyla ilgi duymam, bu konuların birbirleriyle bir şekilde alakalı olmaları, ince detaylı çalışmalara, aynı zamanda savaş kostümleri ve fantastik unsurlara merak duymamın benim için avantajları olduğunu düşünüyorum.  Hafifliği anti-alerjen olması, zamanla renk ve biçim değiştirmemesi sebebiyle alüminyumla çalışıyorum. Kullandığım diğer malzemeler ise ejderha pulu şeklindeki metal parçalar, kil, cam ve yarı değerli taşlar. Binlerce halkanın onlarca farklı teknik kullanarak tek tek birbirine geçirilmesi sabır isteyen bir iş. Ancak gerçekten severek yapıldığında bir terapiye dönüşüyor. 
 

Rol modelimizin videosunun tamamını izleyerek yaptığı işle ilgili hikayesini, bu işe nereden nasıl başlamak gerektiğini, gelir elde etme yöntemlerini, başarının püf noktalarını ve tüm süreçleri öğrenebilir ve Rol Modeller’imiz ile iletişime geçebilirsin.

Rol Modeli İle İletişim Kur