Lütfen Bekleyiniz

Ayvaz Akbacak Executive Şef - İstanbul

"İyi şef olmak dünyanın en lezzetli şeyi olsa gerek!"

Ayvaz Akbacak Executive Şef - İstanbul

1979 Tokat doğumluyum. Orta öğrenimimi bitirdikten sonra İstanbul gelme hedefim hem okumak hem de oyuncu olmaktı. Girmiş olduğum Yiyecek -İçecek sektöründe yemek yapmayı daha çok sevdim ve İstanbul’un birçok otel ve restoranlarında çalışmaya başladım. Türkiye’de ki yemek kültürünün yetersiz kaldığını düşünerek, yabancı şeflerden özel eğitimler aldım ve kendileri ile çalışma fırsatı buldum. Bu süre içerisinde çoğu ünlü otel ve restoranların yöneticiliğini yaptım ve Türkiye’de konsept restoranlar açarak dünya mutfağının tanıtımını sağladım. Aynı zamanda Milli takımda yer alıp yurtdışında ki zorlu arenalarda ülkemizi temsil ederek 5 yılda bir düzenlenen “İKA” olimpiyatlarında Dünyanın en iyi şeflerinin yarıştığı yarışmada Dünya 3.’sü ve 4.’ sü oldum. 

8 yıl önce tanıştığım Dr. Ender Saraç ile “Sağlıklı Yemekler” konsepti için çalışmalara başladık. Tüm yemeklerin sağlıklısının da olabileceğini kanıtlayarak diyetisyen, doktor ve bir şef olarak Türkiye’de bir ilke imza atarak “İlaç Gibi Yemekler” adı altında kitabım çıktı. Arkasından gelen Televizyon Programında görsel medya da bunların çalışmalarına devam etti. Gazeteci yazar Ece Vahapoğlu ile 60 günde “İdeal Mutfak” adı altında bir kitap daha yaptım. Şu anda Sortie’de kendi ismimde steak house konseptinde restoranımın işletmeciliğini ve şefliğini yapmaktayım.
 

Rol modelimizin videosunun tamamını izleyerek yaptığı işle ilgili hikayesini, bu işe nereden nasıl başlamak gerektiğini, gelir elde etme yöntemlerini, başarının püf noktalarını ve tüm süreçleri öğrenebilir ve Rol Modeller’imiz ile iletişime geçebilirsin.

Rol Modeli İle İletişim Kur